هدف از مراقبتهای پیشگیری در سالمندان

مرکز خدامات پرستاری از سالمند در منزل

هدف از مراقبت های پیشگیری در سالمندان نه تنها کاهش مرگ و میرهای زودرس و موارد ابتلا میباشد،بلکه حفظ توانمندیها و بهبود کیفیت زندگی را نیز شامل میشود.

برنامه پیشگیری در سالمندان باید بر پایه سه سطح پیشگیری یعنی پیشگیری اول،دوم و سوم در نظر گرفته شود.

پیشگیری اول:مداخلات  ارائه شده مشتمل است بر حفاظت اختصاصی،آموزشی بهداشت و توجه به عوامل خطری که منجر به کاهش سلامت آنان میگردد.

مداخلات در پیشگیری دوم:شامل درمان بیماریها

پیشگیری سوم:جلوگیری از پیشرفت عوارض و ارتقاء آن و حداکثر استفاده از توان باقیمانده بالقوه آنان با توجه به شرایط فرد میباشد که بیشتر در راستای اهداف توانبخشی قرار میگیرد.

<پیری عبارت از تغیرات زیست شناختی مشترک برای تمام موجودات زنده است>

نیازهای غذایی سالمندان:

بهتراست سه وعده غذا حتما میل گردد , از حد سیری کمتر خورده شود , مصرف شکرونمک کنترل شود, فشارخون و قندخون و کلسترول به طور مرتب چک شود.

اختلالات شایع سلامتی در میان سالمندان:

فشار خون بیماریهای قلبی سکته مغزی دیابت سرطان بیماریهای تنفسی بی اختیاری ادرار
کاهش شنوایی کاهش بینایی نقص حرکتی بیماری های روانی مشکلات دهان ودندان یایستگی
بهتراست وزن ایده ال داشته باشید و از استعمال دخانیات جلوگیری کنید , برنامه غذایی منظم داشته باشید و چکاپ منظم کنید.
به طور منظم ورزش کنید , برای جلوگیری از سرطان پوست احتیاط کنید و از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ عصر بیرون نروید . مصرف سرخود دارو نداشته باشید . زنان از سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی دچار یاءستگی میشوند که هورمون های انها بهم میخورد که با جایگزین دارویی و هورمون تراپی قابل کنترل است.
یکی از شایعترین بیماری های دیگر پوکی استخوان است که از سن ۳۵ به بعد ذخیره کلسیم کم شده و ازادسازی کلسیم کمتر از جذب ان است ورزش و پیاده روی چون گردش خون را زیاد میکند باعث جذب بیشتر کلسیم میگردد . این بیماری علایمی ندارد و تا شکستگی استخوان تشخیص داده نمیشود ولی گاهی با درد پشت و کمر و خمیده شدن کمر همراه است.

با دریافت کافی ویتامین د و استفاده صحیح از افتاب و دریافت کلسیم لازم میتوان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.
بیماری دیگر سرطان است , شایعنرین آن سرطان پستان و دهانه رحم , سرطان کولورکتال , سرطان پروستات و حفره دهان است. این بیماری ها با چکاپ های مرتب قابل تشخیص و کنترل هستند.
بهداشت دهان و دندان هم بسیار مهم است که قبل از سالمندی به آن توجه شود که هرچه دیرتر دندان ها را از دست بدهید . روزی حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید و دوبار مسواک بزنید /بهتر است نخ دندان بعد از مسواک استفاده شود و در اخر با اب ,دهان را ابکشی کنید
به مجموعه اسید دهان و غذا و محصولات تولیدی باکتری ها پلاک گویند و وجود همین پلاک باعث ایجاد فاصله بین دندان ها و در نهایت لق شدن میگردد . استفاده از دندان مصنوعی در سالمندی شایع است در استفاده از دندان مصنوعی باید نکاتی را رعایت کرد:
– حداقل روزی یک بار با مایع ظرفشویی بشویید
– شبها دندان ها را خارج کنید ودر آب یا آب نمک قرار دهید
– بعد از دراوردن دندان ها لثه ها را ماساژ دهید
از بروز صدمات جسمانی جلوگیری کنید زیرا در این سن بدن اسیب پذیرتر است و بهبود روند کندتری دارد.

.

دیدگاهتان را بنویسید