آبله مرغان

موسسه پرستاری نیکو حامیان ایرانیان

ثبت28319

آبله مرغان

در حال حاضر این بیماری توسط واکسن، قابل پیشگیری می باشد.

 

در حقیقت، به خاطر تاول های قرمز و ناخوشایند، واکسن می زنند.

 

آبله مرغان می تواند باعث عوارض خطرناکی در نوزادان، بزرگسالان و زنان باردار شود.

 

قبل از کشف واکسن آبله مرغان،، تعداد بسیاری از مبتلایان به بیمارستان منتقل می شدند

آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان یک بیماری عفونی ناشی از ویروس واریسلا زوستر است، که منجر به دانه‌های ریز خارش دار و پر شده از مایع می‌شود. این بیماری واگیردار است و افرادی که تا به حال به آن مبتلا نشده و یا در برابر آن واکسینه نشده اند را درگیر می‌کند. امروزه واکسن محافظت کننده از کودکان در برابر آبله مرغان در دسترس است و واکسیناسیون منظم توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود. واکسن آبله مرغان یک روش مطمئن و موثر برای جلوگیری از این عفونت و عوارض احتمالی آن است.

آبله مرغان یک بیماری عفونی ناشی از ویروس واریسلا زوستر است، که منجر به دانه‌های ریز خارش دار و پر شده از مایع می‌شود. این بیماری واگیردار است و افرادی که تا به حال به آن مبتلا نشده و یا در برابر آن واکسینه نشده اند را درگیر می‌کند.

آبله مرغان چه علائمی دارد؟

معمولا این بیماری در کودکان سالم خفیف است و در موارد شدید، ضایعات می‌تواند تمام بدن را پوشش دهد و ممکن است در گلو، چشم‌ها و غشاهای مخاط مجرای ادرار، مخرج و واژن ایجاد شود. بثورات تاولی و خارش دار ناشی از عفونت آبله مرغان ۱۰ تا ۲۱ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شوند و معمولا حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می‌کشند. علائم و نشانه‌های دیگر که ممکن است یک یا دو روز قبل از بثورات ظاهر شوند، عبارتند از:

 • تب
 • کاهش اشتها
 • سردرد
 • خستگی و احساس ناخوشی عمومی

هنگامی که ضایعات خارش دار ظاهر می‌شوند، سه مرحله رخ می‌دهد:

 1. بروز برجستگی‌های صورتی یا قرمز (پاپول‌ها)، که طی چند روز از بین می‌روند.
 2. تاول‌های ریز پر شده از مایع (وزیکول‌ها)، که در حدود یک روز شکل می‌گیرند و سپس پاره شده و مایع درون آن به بیرون نشت می‌کند.
 3. لایه‌ی خشکی و لخته که بر روی تاول‌های پاره شده تشکیل می‌شوند و بعد از چند روز بهبود می‌یابند.

برجستگی‌های جدید همچنان به مدت چندین روز ظاهر می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید هم‌زمان سه مرحله از برجستگی‌ها، تاول و ضایعات خشک و دلمه بسته را مشاهده کنید و تا ۴۸ ساعت قبل از پدیدار شدن ضایعات ویروس ب دیگران منتقل می‌شود و تا زمانی که تاول‌ها کاملا از بین نروند، واگیردار خواهد بود.

به طور معمول آبله مرغان یک بیماری خفیف است، اما می‌تواند شرایط جدی به وجود آورد و به عوارض زیر منجر شود:

 • عفونت‌های باکتریایی پوست، بافت نرم، استخوان، مفاصل و یا جریان خون (سپسیس)
 • کم آبی
 • ذات الریه
 • التهاب مغز (آنسفالیت)
 • سندرم شوک سمی
 • سندرم ری (درگیری مغز و کبد) در کودکان و نوجوانانی که در زمان ابتلا به آبله مرغان از آسپیرین استفاده می‌کنند.
 • مرگ

شرکت پرستاری از سالمند/پرستاری سالمند در منزل/پرستارسالمند/پرستار کودک/پرستاری سالمند/ پرستاری کودک/خدمات پرستاری در منزل/ویزیت در منزل/توانبخشی سالمند در منزل/کاردرمانی سالمند در منزل/ فیزیوتراپی سالمند در منزل / فیزیوتراپی تضمینی / فیزیوتراپ

دیدگاهتان را بنویسید